Dragon Grand Prix

22nd - 25th June 2016 [Check in 21st June]

Notice of Race Registration Entry List Sailing Instructions Results Words of welcome from the Federal Minister Manuela Schwesig to the Dragon Grand Prix 2016

Notice of Race

Sailing Instructions

Sailwave results for Dragon Grand Prix 2016 at Segelclub Kühlungsborn e.V. 2016

Final Results Dragon Grand Prix 2016

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank CORTHIAN Nat SailNo Boat HelmName CrewName TacticianName R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st   GER 1157 M3 Michael Schmidt Malte Philipp Mario Wagner 1.0 8.0 4.0 (9.0) 2.0 15.0
2nd   UAE8 Bunker Boys Yevgen Braslavetz Timokhov Sergey Myrchuk Oleksandr 2.0 7.0 (23.0) 1.0 5.0 15.0
3rd   GER 11 Cameleer Marcus Brennecke Jochen Schümann Theis Palm (10.0) 4.0 10.0 2.0 1.0 17.0
4th   RUS 27 Annapurna Anatoly Loginov Vadim Statsenko Alexander Shalagin 7.0 6.0 1.0 (11.0) 3.0 17.0
5th C DEN 411 African Queen Jørgen Schönherr Thomas Schmidt Christian Videbæk 6.0 2.0 7.0 (42.0 OCS) 4.0 19.0
6th   UAE 7 Bunker Queen Markus Wieser Sergey Pugachev Negri Diego 3.0 5.0 (16.0) 4.0 10.0 22.0
7th   POR 66 DRAGO Jose Matoso Gustavo Lima Frederico Melo 4.0 1.0 (19.0) 17.0 7.0 29.0
8th   GBR 758 FEVER Klaus Diederichs Mark Hart Kasper Harsberg (22.0) 15.0 3.0 6.0 8.0 32.0
9th   SUI 311 Sophie Racing Hugo Stenbeck Martin Westerdahl Bernardo Freitas 8.0 (23.0) 5.0 8.0 12.0 33.0
10th   GER 33   Thomas Müller Vincent Hoesch Frithjof Kleen 11.0 9.0 (14.0) 10.0 6.0 36.0
11th   GER 1123 Powwow Michael Zankel Charles Nankin Pedro Andrade 5.0 3.0 (21.0) 20.0 14.0 42.0
12th C GER 1103 Rosie Benjamin Morgen Dr. Karl Morgen Nicolas Raedecke (20.0) 11.0 2.0 13.0 18.0 44.0
13th   RUS 76 Strange Little Girl Dmitry Samokhin Andrey Kirilyuk Aleksey Bushuev 16.0 (18.0) 13.0 5.0 13.0 47.0
14th   RUS 31 Convergence Mikhail Senatorov Maxim Semerkhanov Alexandr Yanin 12.0 (33.0) 20.0 7.0 11.0 50.0
15th C GER 1113 Goldkante Professionell Tanja Jacobsohn Bernhard Jacobsohn Susanne Bergmann/ Sabine Lenkmann 9.0 (19.0) 8.0 18.0 15.0 50.0
16th   SUI 313 FREE Dirk Oldenburg Dominik Zycki Mikolaj Chodubski 21.0 13.0 12.0 14.5 (22.0) 60.5
17th C GER 1121 CAROROO Reemt Reemtsma Petra Reemtsma Brambeer Daniel 14.0 14.0 (24.0) 16.0 21.0 65.0
18th C GER 1151 Puck IV Dr. Philip Dohse Christian Möller Volker Kramer 19.0 12.0 (31.0) 14.5 23.0 68.5
19th   UAE 9 Bunker Premier Hendrick Witzmann Henrique Augos Brjörn Österreich (42.0 DSQ) 20.0 6.0 3.0 42.0 DNF 71.0
20th   GER 1150 DIAVEL 2 Dirk Pramann Stefan Waack Stefan Hellriegel 25.0 17.0 9.0 (42.0 OCS) 20.0 71.0
21st C GER 1112 Saphira Dr. Klaus Hunger Marc Romberg Tilmann Krackhardi (27.0) 10.0 15.0 23.0 24.0 72.0
22nd   GER 1071 Kleine Brise Dr. Helmut Schmidt Andreas Listl Sebastian Michael 24.0 24.0 (33.0) 12.0 16.0 76.0
23rd   RUS 35 sunflower Victor Fogelson Kaptyukhin Viacheslav Khoperskiy Oleg (28.0) 21.0 27.0 22.0 9.0 79.0
24th C GER 1110 Streumer Norbert Ohst Dirk David Stefan Abel 18.0 27.0 11.0 (42.0 OCS) 25.0 81.0
25th   GER 1140 Smaug Nicola Friesen Oliver Mose Lipp Michael 13.0 31.0 (36.0) 19.0 19.0 82.0
26th C GER 1096 Spass Uwe Lätzsch Lars-Christian Kerschies Hermann M. Blum 23.0 (30.0) 22.0 26.0 17.0 88.0
27th C GER 1100 Haeven Can Wait Stefan Koppin Uwe Stolle Danielle Steingross (31.0) 16.0 17.0 30.0 28.0 91.0
28th   GER 1060   Roland Michael Tim Kröger Wolf-Dieter Jahn 17.0 26.0 (28.0) 28.0 27.0 98.0
29th C GER 1117 Mariejohanna Dr. Stefan Springer Daniel Diesing Paul Sradnick 29.0 28.5 18.0 24.0 (31.0) 99.5
30th C GER 1133 Schubbel Hans-Christian Schwieger Dirk Schmidt Martin Bruhns (26.0) 25.0 25.0 25.0 26.0 101.0
31st C GER 1065 Bai Long Dr. Heinz Laprell Jan Duken Andreas Hahn 15.0 35.0 39.0 21.0 (42.0 DNF) 110.0
32nd C GER 1120 Blue Pik Nikolai von Stempel Katharina von Stempel Christina von Stempel 30.0 22.0 34.0 33.0 (42.0 DNF) 119.0
33rd C GER 996 50° Nord Günther Kröber Tobias Langmaack Heiko Ahrendts 32.0 32.0 29.0 27.0 (42.0 DNF) 120.0
34th C GER 805 PINK Dr. Joachim von Alt-Stutterheim Behnam Keyaniyan Volker von Rantzau 36.0 36.0 (38.0) 29.0 30.0 131.0
35th C GER 1056 Achilles Gerhard Stamm Volker Reeh Ulrich Schmidt 33.0 34.0 (37.0) 35.0 29.0 131.0
36th C GER 1005 BOY TOY Axel Engstfeld Leo Schneemann Hans Behr (37.0) 37.0 35.0 31.0 32.0 135.0
37th C EST 16 Post-Scriptum George Bolsch Gennady Malyshev Catja Everhall-Blom 34.0 38.0 30.0 34.0 (42.0 DNF) 136.0
38th C GER 1163 Strait dealer Christian Einfeldt Alexander Plath Klaas Ebeling 35.0 39.0 32.0 32.0 (42.0 DNF) 138.0
39th C GER 1079 Oce'ane Uwe Steingross Susanne Retzlaff-Steingross Tim Giesecke (42.0 DNF) 28.5 26.0 42.0 DNC 42.0 DNC 138.5
40th C GER 1092 stars & stripes Rainer Heyer Ina Kott Philipp von Heydebreck 38.0 41.0 41.0 36.0 (42.0 DNF) 156.0
41st C GER 1158 Luminous Helmut Kraus Almute Kraus Barbara de La Riva 39.0 40.0 40.0 37.0 (42.0 DNF) 156.0

Preliminary Results Dragon Grand Prix 2016 / 23.06.2016

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank CORTHIAN Nat SailNo Boat HelmName CrewName TacticianName R1 R2 R3 Nett
1st   GER 1157 M3 Michael Schmidt Malte Philipp Mario Wagner 1.0 8.0 4.0 13.0
2nd   RUS 27 Annapurna Anatoly Loginov Vadim Statsenko Alexander Shalagin 7.0 6.0 1.0 14.0
3rd C DEN 411 African Queen Jørgen Schönherr Thomas Schmidt Christian Videbæk 6.0 2.0 7.0 15.0
4th   POR 66 DRAGO Jose Matoso Gustavo Lima Frederico Melo 4.0 1.0 19.0 24.0
5th   UAE 7 Bunker Queen Markus Wieser Sergey Pugachev Negri Diego 3.0 5.0 16.0 24.0
6th   GER 11 Cameleer Marcus Brennecke Jochen Schümann Theis Palm 10.0 4.0 10.0 24.0
7th   GER 1123 Powwow Michael Zankel Charlos Nankin Pedro Andrade 5.0 3.0 21.0 29.0
8th   UAE8 Bunker Boys Yevgen Braslavetz Timokhov Sergey Myrchuk Oleksandr 2.0 7.0 23.0 32.0
9th C GER 1103 Rosie Benjamin Morgen Dr. Karl Morgen Nicolas Raedecke 20.0 11.0 2.0 33.0
10th   GER 33   Thomas Müller Vincent Hoesch Frithjof Kleen 11.0 9.0 14.0 34.0
11th   SUI 311 Sophie Racing Hugo Stenbeck Martin Westerdahl Bernardo Freitas 8.0 23.0 5.0 36.0
12th C GER 1113 Goldkante Professionell Tanja Jacobsohn Bernhard Jacobsohn Susanne Bergmann/ Sabine Lenkmann 9.0 19.0 8.0 36.0
13th   GBR 758 FEVER Klaus Diederichs Mark Hart Kasper Harsberg 22.0 15.0 3.0 40.0
14th   SUI 313 FREE Dirk Oldenburg Dominik Zycki Mikolaj Chodubski 21.0 12.0 12.0 45.0
15th   RUS 76 Strange Little Girl Dmitry Samokhin Andrey Kirilyuk Aleksey Bushuev 16.0 18.0 13.0 47.0
16th   UAE 9 Bunker Premier Hendrick Witzmann Henrique Augos Brjörn Österreich 24.0 20.0 6.0 50.0
17th   GER 1150 DIAVEL 2 Dirk Pramann Stefan Waack Stefan Hellriegel 26.0 17.0 9.0 52.0
18th C GER 1121 CAROROO Reemt Reemtsma Petra Reemtsma Brambeer Daniel 14.0 14.0 24.0 52.0
19th C GER 1112 Saphira Dr. Klaus Hunger Marc Romberg Tilmann Krackhardi 28.0 10.0 15.0 53.0
20th C GER 1110 Streumer Norbert Ohst Dirk David Stefan Abel 18.0 27.0 11.0 56.0
21st C GER 1151 Puck IV Dr. Philip Dohse Christian Möller Volker Kramer 19.0 13.0 31.0 63.0
22nd   RUS 31 Convergence Mikhail Senatorov Maxim Semerkhanov Alexandr Yanin 12.0 33.0 20.0 65.0
23rd C GER 1100 Haeven Can Wait Stefan Koppin Uwe Stolle Danielle Steingross 32.0 16.0 17.0 65.0
24th   GER 1060   Roland Michael Tim Kröger Wolf-Dieter Jahn 17.0 26.0 28.0 71.0
25th C GER 1096 Spass Uwe Lätzsch Lars-Christian Kerschies Hermann M. Blum 23.0 30.0 22.0 75.0
26th C GER 1117 Mariejohanna Dr. Stefan Springer Daniel Diesing Paul Sradnick 30.0 28.5 18.0 76.5
27th   RUS 35 sunflower Victor Fogelson Kaptyukhin Viacheslav Khoperskiy Oleg 29.0 21.0 27.0 77.0
28th C GER 1133 Schubbel Hans-Christian Schwieger Dirk Schmidt Martin Bruhns 27.0 25.0 25.0 77.0
29th   GER 1140 Smaug Nicola Friesen Oliver Mose Lipp Michael 13.0 31.0 36.0 80.0
30th   GER 1071 Kleine Brise Dr. Helmut Schmidt Andreas Listl Sebastian Michael 25.0 24.0 33.0 82.0
31st C GER 1120 Blue Pik Kathanus von Stempel Christina von Stempel Nikolai von Stempel 31.0 22.0 34.0 87.0
32nd C GER 1065 Bai Long Dr. Heinz Laprell Jan Duken Andreas Hahn 15.0 35.0 39.0 89.0
33rd C GER 996 50° Nord Günther Kröber Tobias Langmaack Heiko Ahrendts 33.0 32.0 29.0 94.0
34th C GER 1079 Oce'ane Uwe Steingross Susanne Retzlaff-Steingross Tim Giesecke 42.0 DNF 28.5 26.0 96.5
35th C EST 16 Post-Scriptum George Bolsch Gennady Malyshev Catja Everhall-Blom 35.0 38.0 30.0 103.0
36th C GER 1056 Achilles Gerhard Stamm Volker Reeh Ulrich Schmidt 34.0 34.0 37.0 105.0
37th C GER 1163 Strait dealer Christian Einfeldt Alexander Plath Klaas Ebeling 36.0 39.0 32.0 107.0
38th C GER 1005 BOY TOY Axel Engstfeld Leo Schneemann Hans Behr 38.0 37.0 35.0 110.0
39th C GER 805 PINK Dr. Joachim von Alt-Stutterheim Behnam Keyaniyan Volker von Rantzau 37.0 36.0 38.0 111.0
40th C GER 1158 Luminous Helmut Kraus Almute Kraus Barbara De La Riva 40.0 40.0 40.0 120.0
41st C GER 1092 stars & stripes Rainer Heyer Ina Kott Philipp von Heydebreck 39.0 41.0 41.0 121.0

http://segelclub-kuehlungsborn.de/

http://dragon-kuehlungsborn.de/

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

Charity

Entry List

1
Boat: African Queen
Sail No: DEN 411
Helm: Jørgen Schönherr
Grand Prix 2016
accepted
2
Boat: Post-Scriptum
Sail No: EST 16
Helm: George Bolsch
Grand Prix 2016
accepted
3
Boat: FEVER
Sail No: GBR 758
Helm: Klaus Diederichs
Grand Prix 2016
accepted
4
Boat: Cameleer
Sail No: GER 11
Helm: Marcus Brennecke
Grand Prix 2016
accepted
5
Boat: n.a.
Sail No: GER 33
Helm: Thomas Müller
Grand Prix 2016
accepted
6
Boat: PINK
Sail No: GER 805
Helm: Dr. Joachim von Alt-Stutterheim
Grand Prix 2016
accepted
7
Boat: 50° Nord
Sail No: GER 996
Helm: Günther Kröber
Grand Prix 2016
accepted
8
Boat: BOY TOY
Sail No: GER 1005
Helm: Axel Engstfeld
Grand Prix 2016
accepted
9
Boat: Achilles
Sail No: GER 1056
Helm: Gerhard Stamm
Grand Prix 2016
accepted
10
Boat: nn
Sail No: GER 1060
Helm: Roland Michael
Grand Prix 2016
accepted
11
Boat: Bai Long
Sail No: GER 1065
Helm: Dr. Heinz Laprell
Grand Prix 2016
accepted
12
Boat: Kleine Brise
Sail No: GER 1071
Helm: Dr. Helmut Schmidt
Grand Prix 2016
accepted
13
Boat: Oce'ane
Sail No: GER 1079
Helm: Uwe Steingross
Grand Prix 2016
accepted
14
Boat: stars & stripes
Sail No: GER 1092
Helm: Rainer Heyer
Grand Prix 2016
registered
15
Boat: Spass
Sail No: GER 1096
Helm: Uwe Lätzsch
Grand Prix 2016
accepted
16
Boat: Haeven Can Wait
Sail No: GER 1100
Helm: Stefan Koppin
Grand Prix 2016
accepted
17
Boat: Rosie
Sail No: GER 1103
Helm: Benjamin Morgen
Grand Prix 2016
accepted
18
Boat: Streumer
Sail No: GER 1110
Helm: Norbert Ohst
Grand Prix 2016
accepted
19
Boat: Saphira
Sail No: GER 1112
Helm: Klaus Dr. Hunger
Grand Prix 2016
accepted
20
Boat: Goldkante Professionell
Sail No: GER 1113
Helm: Tanja Jacobsohn
Grand Prix 2016
accepted
21
Boat: Mariejohanna
Sail No: GER 1117
Helm: Dr. Stefan Springer
Grand Prix 2016
accepted
22
Boat: Blue Pik
Sail No: GER 1120
Helm: Nikolai-A. von Stempel
Grand Prix 2016
accepted
23
Boat: CAROROO
Sail No: GER 1121
Helm: Reemt Reemtsma
Grand Prix 2016
accepted
24
Boat: Powwow
Sail No: GER 1123
Helm: Michael Zankel
Grand Prix 2016
accepted
25
Boat: Powwow
Sail No: GER 1123
Helm: Michael Zankel
Grand Prix 2016
registered
26
Boat: Schubbel
Sail No: GER 1133
Helm: Hans-Christian Schwieger
Grand Prix 2016
accepted
27
Boat: Smaug
Sail No: GER 1140
Helm: Nicola Friesen
Grand Prix 2016
accepted
28
Boat: DIAVEL 2
Sail No: GER 1150
Helm: Dirk Pramann
Grand Prix 2016
accepted
29
Boat: Puck IV
Sail No: GER 1151
Helm: Philip, Dr. Dohse
Grand Prix 2016
accepted
30
Boat: M3
Sail No: GER 1157
Helm: Michael Schmidt
Grand Prix 2016
accepted
31
Boat: Luminous
Sail No: GER 1158
Helm: Helmut Kraus
Grand Prix 2016
accepted
32
Boat: Strait dealer
Sail No: GER 1163
Helm: Christian Einfeldt
Grand Prix 2016
accepted
33
Boat: DRAGO
Sail No: POR 66
Helm: Jose Matoso
Grand Prix 2016
accepted
34
Boat: Annapurna
Sail No: RUS 27
Helm: Anatoly Loginov
Grand Prix 2016
registered
35
Boat: Convergence
Sail No: RUS 31
Helm: Mikhail Senatorov
Grand Prix 2016
accepted
36
Boat: sunflower
Sail No: RUS 35
Helm: Victor Fogelson
Grand Prix 2016
accepted
37
Boat: Strange Little Girl
Sail No: RUS 76
Helm: Dmitry Samokhin
Grand Prix 2016
registered
38
Boat: Sophie Racing
Sail No: SUI 311
Helm: Hugo Stenbeck
Grand Prix 2016
registered
39
Boat: FREE
Sail No: SUI 313
Helm: Dirk Oldenburg
Grand Prix 2016
accepted
40
Boat: Bunker Queen
Sail No: UAE 7
Helm: Markus Wieser
Grand Prix 2016
accepted
41
Boat: Bunker Boys
Sail No: UAE 8
Helm: Yevgen Braslavetz
Grand Prix 2016
accepted
42
Boat: Bunker Premier
Sail No: UAE 20
Helm: Hendrick Witzmann
Grand Prix 2016
accepted